Međunarodni dan tolerancije

Međunarodni dan tolerancije, počevši od 1996. godine, obilježava se 16. studenog. Opća skupština Ujedinjenih naroda taj dan proglasila je danom tolerancije i pozvala države članice da ga obilježavaju. Na taj dan 1995. godine, države članice UNESCO-a usvojile su Deklaraciju o načelima tolerancije kojom se ovaj dan proglašava Međunarodnim danom tolerancije.

Međunarodni dan tolerancije, poziva nas na promicanje međusobnog poštovanja, razumijevanja i prihvaćanja različitosti među ljudima. U svijetu koji je sve više globaliziran i kulturno raznolik, važno je razvijati stavove koji podupiru jednakost i ljudska prava za sve. Tolerancija je temelj za izgradnju harmoničnih zajednica, u kojima svaka osoba, bez obzira na svoja uvjerenja, podrijetlo ili osobne karakteristike, ima pravo na poštovanje.

Osobe s oštećenjem sluha čine važnu, ali često nevidljivu zajednicu unutar šire društvene slike. U mnogim društvima, osobama s oštećenjem sluha pristupa se s predrasudama koje proizlaze iz neznanja i nesnalaženja u komunikaciji. Neprovođenje politike inkluzije, i nedostatak razumijevanja njihovih specifičnih potreba, mogu dovesti do socijalne isključenosti i marginalizacije. U tom kontekstu, tolerancija se mora manifestirati kroz svijest o potrebi za prilagodbu društvenih sustava tako da oni postanu pristupačni svim osobama, uključujući i osobama s oštećenjem sluha.

Međunarodni dan tolerancije ističe važnost komunikacije, razumijevanja i poštovanja razlika. U slučaju osoba s oštećenjem sluha, to znači prepoznavanje njihovih prava na jednak pristup informacijama, obrazovanju i zapošljavanju.

Međunarodni dan tolerancije poziva nas na akciju u promicanju ravnopravnosti i poštovanja svih ljudi. Tolerancija prema osobama s oštećenjem sluha nije samo pitanje poštovanja njihovih ljudskih prava, već i priznavanja njihovog identiteta, kulture i doprinosa društvu.

Scroll to Top
Skip to content