Djeca se rađaju s temeljnim slobodama i pravima koja pripadaju svim ljudskim bićima. No, s obzirom na njihovu tjelesnu i psihičku nezrelost, nameće se potreba isticanja posebnih prava djeteta na zaštitu.
Generalna skupština UN-a je 20. studenog 1959. godine usvojila “Deklaraciju o pravima djeteta”, a trideset godina poslije je usvojila “Konvenciju o pravima djeteta”.
Od 20. studenog 1989. godine., u cijelome se svijetu obilježava Međunarodni dan dječjih prava kojim se želi senzibilizirati javnost i ustanove za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.
Svake godine, organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama, potiču na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava. Dječja prava temelj su izgradnje naprednog društva, no nažalost, u svijetu postoje milijuni djece kojoj su uskraćena njihova osnovna životna prava:
- PRAVA PREŽIVLJAVANJA: hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard
- RAZVOJNA PRAVA: razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet
- PRAVA SUDJELOVANJA: donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama
- PRAVA ZAŠTITE OD: zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije
Posebnu pozornost treba obratiti I na djecu s invaliditetom čija se prava krše češće nego prava ostale djece.
Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića (Konvencija o pravima djeteta).